Publiska uzstāšanās

Fakti un padomi

Reti kuram dzīvē nesanāk saskarties ar publisku uzstāšanos un tieši tā pat – reti kuram – tā nesagādā lieku satraukumu. Šeit mūsu padomi, lai arī tava prezentācija izdotos lieliska un izraisītu klausītāju interesi un iesaistīšanos. Dažādu veidu prezentācijas var būt vai nu brīnišķīgs un domas raisošs informācijas prezentēšanas veids, vai arī skatītāju un klausītāju pēcpusdienas spīdzināšana. Turklāt, reti kuram dzīvē nesanāk saskarties ar publisku uzstāšanos un tieši tā pat – reti kuram – tā nesagādā lieku satraukumu. Šeit mūsu padomi, lai arī tava prezentācija izdotos lieliska un izraisītu klausītāju interesi un iesaistīšanos.

  

Bailes no publiskas uzstāšanās izjūt aptuveni 75% sieviešu un 73% vīriešu. Aptaujā par cilvēku vislielākajām bailēm, procentuāli visvairāk aptaujāto kā savas lielākās bailes atzīmēja publisku uzstāšanos. Otrajā vietā ierindojās nāve, savukārt, trešajā – zirnekļi. 

Kā ir jokojis slavenais komiķis Džerijs Seinfelds: “Saskaņā ar lielāko daļu pētījumu, cilvēki visvairāk baidās no publiskas uzstāšanās. Otrajā vietā ierindojas nāve. Nāve ir otrā! Vai tas izklausās pareizi? Tas nozīmē, ka, ja kāds aiziet uz bērēm, viņš labprātāk iegultos zārkā, nekā teiktu bēru runu”

10 lielākās bailes runājot publiski:1. Balss raustīšanās2. Aizmirst sakāmo3. Tehniskas aizķeršanās4. Nelaipni, uzbrūkoši cilvēki 5. Neieinteresēta, garlaikota publika6. Klausītāji nesapratīs, ko es vēlos pateikt7. Cilvēki domās, ka es neesmu kvalificēts8. Izvilkta / sasteigta runa9. Kāds uzdos jautājumu, ko es nevaru atbildēt10. Pastiprināta svīšana vai neadekvāta ķermeņa valoda

Saskaņā ar datiem populāro prezentāciju veidošanas programmu Microsoft PowerPoint izmanto aptuveni 500 miljoni cilvēku visā pasaulē, un katru dienu pasaulē tiek izveidotas aptuveni 30 miljoni PowerPoint prezentācijas. Lai arī tava prezentācija izdotos lieliska, noder atcerēties, ka trīs galvenās lieliskas prezentācijas sastāvdaļas ir saturs, noformējums un pasniegšana. 

Saturs
Sāc ar idejas noformēšanu. Tai ir jābūt īsai, precīzai un kodolīgai. Pirms pirksts tuvojas datora ieslēgšanas pogai, atceries, ka ir noderīgi vispirms izlikt un sastrukturēt savas idejas uz papīra. Pieraksti visas mazākās idejas un izpaudies ar bultiņām, rāmjiem, izsaukuma zīmēm – noderēs jebkas, kas atļaus tev pēc iespējas labāk izsvērt informācijas svarīguma pakāpi un sadaļas grupas. Lieliskas detaļas, kas uzlabos tavu prezentāciju – interesants un pamācošs stāsts atbilstoši tēmai, kodolīgi citāti, saistoši foto attēli un vizualizācijas, retoriski un domu raisoši jautājumi vai pārsteidzoši statistikas dati, kas paspilgtina tava sakāmā svarīgumu. 

Noformējums
Pirms sāc ievietot informāciju savā prezentācijā, pārdomā, vai esi izvēlējies vienotu un atbilstošu noformējumu un krāsu gammu. Jebkuram vizuālajam rīkam, ko izvēlies izmantot savā prezentācijā, jābūt saskaņotai ar tavas prezentācijas galveno domu. Ja neesi pārliecināts par prezentācijas detaļām, sāc ar labi pārbaudīto 10/20/30 likumu – 10 slīdi, 20 minūtes, 30 punktu teksta izmērs (vai lielāks).

Piegāde
Izveido atšķirīgu, bet vienotu saturu savai runai un tam, ko attēlosi prezentācijā, kā arī parādi savu personīgo ieinteresētību tevis sakāmajā. Smaidi, uzsver svarīgāko un papildini sevis teikto ar atbilstošu žestikulāciju - tas neļaus taviem klausītājiem garlaikoties un pamudinās tos sekot līdzi tavai prezentācijai. Turklāt, lielisks paņēmiens intereses veicināšanai ir tieša klausītāju uzrunāšana vai jau pieminēto retorisko jautājumu uzdošana. Līdz pat 95% ziņu jeb signālu tiek komunicēti neverbāli un cilvēka stāja ir viena no svarīgākajām sastāvdaļām veiksmīga pirmā iespaida atstāšanā. Izvairies no roku un kāju krustošanas un roku ievietošanās kabatās. Piedomā pie pārliecinošas ķermeņa pozīcijas un žestikulācijas. 

Taču atceries, ka darbs dara darītāju. Lai arī kādā formā tas notiktu – prezentācijas sniegšana sunim, spogulim vai ģimenei – jo vairāk tu trenēsies prezentācijas sniegšanā, jo ērtāk tu jutīsies ar ar tās satura prezentēšanu.