Kāpēc mums nepatīk piektdienas, kas iekrīt 13. datumā?

Melnās piektdienas vēsture un ticējumi

Odoo image and text block

Kāpēc mums nepatīk piektdienas, kas iekrīt 13. datumā?

Melnās piektdienas vēsture un ticējumi  

 

 

Kamēr daži tikai pasmejas par pārējo māņticību, daudzi no mums 13. datuma piektdienu sagaida ar saasinātu uzmanību un bailēm par to, ko šī diena nesīs. Tā kā arī mūsu birojā tika spriests pat nepieciešamajiem “drošības pasākumiem”, nolēmām izpētīt šīs nevēlamās kombinācijas vēsturi.

Piektdienas, kas iekrīt 13. datumā, mēdz saukt arī par melnajām piektdienām vai melnajām dienām. Turklāt, bailēm no šīs dienas ir dots īpašs nosaukums – paraskevidekatriafocija. Šis saliktenis cēlies no grieķu vārdiem “Paraskevi” – piektdiena, “dekatreis” – trīspadsmit un “phobia” – bailes. Melnā piektdiena kalendārā parādās vienu līdz trīs reizes gadā, un šogad tā ir jau trešā.

Vēl aizvien nav īsti skaidrs, kāpēc melnās piektdienas ir tik baiļu un paranojas piepildītas. Atsauksmes par šādu kombināciju kā nevēlamu nav atrodamas dokumentos, kas datēti pirms 19. gadsimta. Tajā pašā laikā māņticībai par skaitli 13 ir nesalīdzināmi senāka vēsture. Vēsturiski skaitlis 12 daudzās kultūrās tiek uzskatīts kā pilnības, perfekcijas un pabeigtības skaitlis. Kā piemērus šim faktam varam minēt – 12 gada mēnešus, 12 pulksteņa stundas, 12 Olimpa dievus, 12 Jēzus apustuļus, 12 Jēkaba dēlus, 12 Ziemassvētku dienas un citus. Skaitlis 13 attiecīgi tiek uzskatīts kā balansa un pilnības grāvējs, nelaimes nesējs.

Līdzīga māņticība vēsturiski ir apvijusi arī piektdienu, kas bieži tiek uzskatīta kā neauglīga diena, kurā nav vēlams uzsākt jaunus projektus, sākt ceļojumus vai ieviest būtiskas pārmaiņas.

Pastāv teorija, ka nepatikai pret 13. datuma piektdienām ir sena, reliģiska izcelsme. Saskaņā ar kristiešu uzskatiem Jēzus tika sists krustā tieši piektdienā pēc viņa 13 cilvēku svētā vakarēdiena, 13. mēneša dienā (saskaņā ar tā laika ebreju kalendāru).

Tajā pašā laikā Nataniels Lačenmeijers, grāmatas “Trīspadsmit: stāsts par pasaules populārāko māņticību” autors, uzstāj, ka melnā piektdiena, kā masu fenomens parādījusies tikai pēc 1907. gada pēc Tomasa W. Lavsona populārā romāna “Piektdiena, trīspadsmitais” publicēšanas un palaišanas apritē. Grāmatā romāna galvenais varonis ir Volstrītas akciju brokeris, kas izmanto māņticību par 13. datumu, lai radītu paniku akciju tirgū. Interesanti, ka tieši Vostrītas vēsturē pieredzēti visspilgtākie fenomeni melno piektdienu vēsturē. Īpaši izceļas 1989. gada 13. oktobris, kad akciju tirgus indekss piedzīvoja otro lielāko kritumu vēsturē.

Vispārpieņemtās māņticības dēļ zinātnieki ir veikuši neskaitāmus pētījumus, lai noskaidrotu vai šīm bailēm ir jebkāds racionāls pamats, tomēr šo fenomenu izskaidrojoši dati vēl nav iegūti. Interesanti, ka tieši šajās dienās ir novērots zemāks skaits negadījumu, avāriju un katastrofu skaits. Viens no izskaidrojumiem varētu būt tas, ka, apzinoties šo “nelaimes dienu”, cilvēki mēdz būt īpaši piesardzīgi.

Lai gan varam diskutēt, vai ir vērts izcelt šo dienu, kā īpaši nevēlamu, viens paliekt skaidrs – tā ir kļuvusi par modernās māņticības neatņemamu sastāvdaļu. Šeit daži no mītiem un ticējumiem 13. datuma piektdienām:

- Ja melnajā piektdienā saplīst spogulis, sekos 7 nelaimes gadi;

- Ja melnajā piektdienā nogriež matus, nomirs kāds ģimenes loceklis;

- Bērnam, kas piedzimst melnajā piektdienā, būs nelaimīga dzīve;

- Ja melnajā piektdienā tev pabrauc garām bēru katafalks, tu nomirsi nākošais

- Lai izvairītos no neveiksmēm šajā dienā, līdzi jānēsā laimes talismans – zaķa ķepa vai ķiploku krelles.